Docsity
Docsity

Prepare-se para as provas
Prepare-se para as provas

Estude fácil! Tem muito documento disponível na Docsity


Ganhe pontos para baixar
Ganhe pontos para baixar

Ganhe pontos ajudando outros esrudantes ou compre um plano Premium


Guias e Dicas
Guias e Dicas

Pisana primjema za izvođenje nastavnog sata iz informatike, Notas de estudo de Informática

Pisana priprema za drugi razred gimnazije- Booleova algebra prvi dio

Tipologia: Notas de estudo

2020

Compartilhado em 12/01/2020

Jelena_Ilona
Jelena_Ilona 🇦🇴

1 documento

1 / 11

Toggle sidebar

Esta página não é visível na pré-visualização

Não perca as partes importantes!

bg1
PISANA PRIPREMA
ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA
pf3
pf4
pf5
pf8
pf9
pfa

Pré-visualização parcial do texto

Baixe Pisana primjema za izvođenje nastavnog sata iz informatike e outras Notas de estudo em PDF para Informática, somente na Docsity!

PISANA PRIPREMA

ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

Razred: 2.

Nastavni predmet: Informatika

Nastavna cjelina: Booleova algebra

Nastavna jedinica: Logičke operacije NE, I, ILI

1. Vrsta metodičke jedinice (tip sata)

 obrada novih nastavnih sadržaja

 vježbanje

 provjeravanje

3. Obrazovna postignuća

Učenici će osnovne pojmove Booleove algebre (izjava, istinita izjava, lažna izjava, tablica

istinitosti) i osnovne logičke operacije NE, I i ILI.

4. Ključni pojmovi

Sud, logički izraz, negacija (operator NE), konjunkcija (operator I), disjunkcija (operator ILI),

tablica istinitosti.

5. Cilj nastavne teme/jedinice

Upoznati učenike sa pojmovima Booleove algebre.

6. Zadaće za učenika

Obrazovne Funkcionalne Obrazovne

SATA SADRŽAJ AKTIVNOST POMAGALA

NASTAVNIKA

AKTIVNOST

UČENIKA

PRIPREMA

Materijalno-

tehnička

priprema

Priprema

za sat.

Priprema

nastavnih

materijala.

Priprema

računala i

projektora

Upisati sat i

odsutne

učenike.

Pripremiti

računalo i

projektor za

rad. Napisati

naslov na

ploču.

Booleova

algebra.

Prijaviti

odsutne

učenike.

Pripremaju

bilježnicu i

pribor.

Metoda

razgovora.

Dnevnik,

računalo,

projektor,

učenički

pribor za rad,

školska

ploča.

Sadržajna

priprema

Najaviti

temu.

Kratka

motivacija

vezana za

Booleovu

algebru.

Učenici

razmišljaju o

tome što

nastavnik

govori.

Odgovaraju

na pitanja.

Metoda

razgovor,

poučavanja,

oluja

mozgova,

poticanja.

Projektor,

prezentacija.

Psihološka

priprema

učenika

(motivacija) i

ponavljanje

Motivirati

učenike

Definirati

lažni sud,

istinit sud.

Motivirati

učenike za sat.

Razgovor,

zaključivanje.

Metoda

poticanja.

Projektor,

računalo,

školska

ploča.

Obrada novih

nastavnih

sadržaja

Obrada

novih

nastavnih

sadržaja

kroz

definicije i

vježbu.

Nastavnik

objašnjava

gradivo.

Učenici

slušaju

gradivo i

analogno

zapisuje

osnove

pojmove u

svoje

bilježnice.

Metoda

razgovora.

Projektor,

računalo.

Ponavljanje i

provjera

Učenici

odgovaraj

u na

pitanja

usmeno.

Postaviti

pitanja za

ponavljanje.

Učenici

odgovaraju

na

postavljena

pitanja.

Metoda

razgovora.

Bilježnica,

računalo.

TIJEK NASTAVNOG PROCESA

Uvod (5 min)

Pozdraviti učenike i predstaviti se. Dobar dan, moje ime je Jelena Kopčić. Studentica sam

Odjela za matematiku i danas ću vam ja održati ovaj sat.

Ovo je za učenike nova nastavna cjelina s kojom se još nisu susreli. Na početku sata

projiciram s PowerPoint prezentacije deset rečenica. Čitam usmeno rečenice, a zadatak

učenika je da mi usmeno odgovore koja je rečenica istinita, a koje je rečenica lažna.

Govorim učenicima da rečenice kojima možemo utvrditi istinitost ili lažnost nazvat ćemo

izjavama. Na taj način definirati ćemo intuitivno pojam izjava i uvesti učenike u svijet logičke

algebre.

Naglašavam da u nekim izjavama npr. „Moja je majka najljepša“ nemamo objektivni kriterij,

pa kažemo da ta izjava nije logička i nećemo ju proučavati.

Motivacija (3 min)

Pričam im priču kako bi ih uvela u pojma logičke algebre.

Logička algebra ili Booleova algebra je sustav teorema da bi opisali skupove elemenata i

odnese među njima. Dobila je naziv po svom tvorcu matematičaru George Booleu (1815.-

1864.). Razvojem digitalnih računala otkriveno je da je Booleova algebra vrlo dobro

primjenjiva u konstruiranju i analizi rada računala jer takva računala mogu imati samo dva

stanja (uključen-isključen, ima napona-nema napona).

Najavljujem temu i naslov današnjeg sata zapisujem na ploči: „ Booleova algebra “.

Učenici zapisuju u svoje bilježnice: „Negacija, ili operator NE se obično predočuje simbolom

″˥″ ispred varijable ili simbolom ″‾″ iznad varijable. Negacijom suda dobivamo novi sud.

Drugim riječima ako je početna izjava istinita, rezultat je djelovanja negacije lažna izjava, i

obratno. „

Učenici također prepisuju i tablicu istinitosti u svoje bilježnice.

Konjunkcija (operator I)

Konjunkciju, odnosno operator I (eng. and) prikazujemo simbolom ″˄″ ili ″•″. Promotrimo

sada izraz koji smo prije naveli i pokušajmo nešto zaključiti o njegovoj (ne) istinitosti.

Imamo 4 slučaja: kada su oba suda od kojih je izraz sastavljen lažna; kad je prvi lažan drugi

istinit; kad je prvi istinit, drugi lažan; te kad su oba suda istinita.

Ako danas nije utorak i nemamo sat informatike (cjelokupni izraz je lažan).

Ako danas nije utorak i učimo informatiku (izraz je lažan).

Ako je danas utorak i ne učimo informatiku (izraz je lažan).

Ako danas jest utorak i učimo informatiku (sud je istinit).

Pitam učenike šta oni misli kada je izraz istinit. Očekujem da će učenici zaključiti da je izraz

istinit točno onda kada su istinita oba suda od kojih je sastavljen.

Učenici zapisuju u svoje bilježnice: „Konjunkciju, odnosno operator I prikazujemo simbolom

″˄″ ili ″•″. Konjunkcija djeluje na dvije izjave na način da je konačna izjava istinita samo

ako su obje početne izjave istinite“

Konjunkcija djeluje na dvije izjave na način da je konačna izjava istinita samo ako su obje

početne izjave istinite.

Zajedno s učenicima dolazimo da tablice istinitosti konjunkcije.

Tablica istinitosti konjunkcije

Učenici crtaju tablicu istinitosti konjunkcije u svoje bilježnice.

Disjunkcija (operator ILI)

Disjunkcija je logička operacija koja povezuje dvije izjave. Konačna izjava je istinita ako je

barem jedna od početnih izjava istinita. Oznake kojima se koristimo su ″V″ ili ″+″.

Zajedno s učenicima pokušavam dobiti tablicu istinitosti disjunkcije.

A B A•B

Tablica istinitosti disjunkcije

Učenici pišu u bilježnice: „Disjunkcija ili operator ILI je

logička operacija koja povezuje dvije izjave. Konačna izjava je

istinita ako je barem jedna od početnih izjava istinita. Oznake kojima se koristimo su ″V″ ili

″+″.“. Potom crtaju tablici istinitosti disjunkcije.

Sada ćemo se pozabaviti složenim logičkim izrazima. Složene logičke izraze dobit ćemo

kombinacijom osnovnih logičkih operacija i njih možemo prikazati odgovarajućim tablicama

istinitosti. Naime, u složenom logičkom izrazu sve operacije nemaju isti prioritet izvođenja.

Ako, postoje zagrade prvo se rješava izraz unutar njih, sljedeći prioritet ima negacija (‾),

zatim konjunkcija (•) i na kraju disjunkcija (+).

Zajedno s učenicima rješavam sljedeći primjer.

Primjer1.

Napiši tablicu istinitosti koja će opisati logički izraz (^) A ∙

B + B ∙

A.

Za početak ćemo odrediti koliko logičkih varijabli imamo u izrazu ( u ovom slučaju varijable A

i B ), te ćemo napisati sve moguće kombinacije njihovih vrijednosti. Treba naglasiti da je

redoslijed kombinacija u tablici potpuno proizvoljan ,samo je bitno navesti sve moguće

kombinacije koje postoje sa zadanim brojem varijabli. Međutim, uobičajeno je kombinacije

pisati u rastućem redoslijedu. Sljedeći korak je određivanje prioriteta- u ovom slučaju je to

negacija. Stupac

A popunjavamo tako da svaku vrijednost iz stupca A napišemo rezultat

djelovanja negacije. Na jednak načiin ćemo popuniti stupac

B gledajući vrijednosti u stupcu

B.

A B ´

A

B

0 0 1 1

0 1 1 0

1 0 0 1

1 1 0 0

Prvi korak

Vrijednost stupca A

B dobit ćemo tako da odredimo rezultat konjunkcije između stupca A i

stupca

B. Analogno tome, vrijednosti u stupcu^ B∙

A rezultat du djelovanja konjunkcije

između stupca B i stupca

A.

A B A+B

Zadatak 2.

Napiši tablicu istinitosti koja će opisati logički izraz

A ∙

B + A ∙ B

Rješenje:

A B

A

B

A ∙

B A^ ∙^ B^

A ∙

B + A ∙ B

Napomena: ukoliko mi ostane vremena zadati ću im još jedan zadatak za samostalno

rješavanje.

Domaća zadaća (2 min)

Napiši tablicu istinitosti koja će opisati logički izraz A (Ā+B) ĀB

Ponavljanje (5 min)

Ponovimo ukratko što smo danas naučili.

Što je osnovni element logičke algebre?

Kakva može biti izjava?

Kojim slovom i brojem označavamo istinu, a kojim lažnu izjavu?

U što se međusobno kombiniraju izjava?

U logičkom izrazu „Nebo je oblačno“ I „ Pada kiša“ što su operandi, a što operator?

Koje vrijednosti može poprimiti logička varijabla?

Navedi kojim se redoslijedom izvode logičke operacije u složenom logičkom izrazu?