Docsity
Docsity

Prepare for your exams
Prepare for your exams

Study with the several resources on Docsity


Earn points to download
Earn points to download

Earn points by helping other students or get them with a premium plan


Guidelines and tips
Guidelines and tips

More Mole Calculations Answers, Slides of Chemistry

Mass of Na2CO3 = Mr (g mol–1) x moles (mol) =106.0 x 0.0205 = 2.17 g. (Mr of Na2CO3 = (23.0 x 2) + 12.0 ... So, 2 moles of HCl neutralises 1 mole of Na2CO3.

Typology: Slides

2021/2022

Uploaded on 09/12/2022

markzck
markzck 🇺🇸

4.2

(10)

253 documents

1 / 8

Toggle sidebar

This page cannot be seen from the preview

Don't miss anything!

bg1
More Mole Calculations Answers
1. The reaction equation is:
Na2CO3 (aq) + H2SO4 (aq) Na2SO4 (aq) + CO2 (g) + H2O (l)
So, 1 mole of H2SO4 neutralises 1 mole of Na2CO3
Moles of H2SO4 = volume (dm3) x concentration (mol dm3)
= (41.2 x 103) x 0.05 = 2.05 x 103 mol
So, moles of Na2CO3 = 2.05 x 103 mol
Also, moles of Na2CO3 = volume (dm3) x concentration (mol dm3)
= (25.0 x 103) x concentration
Therefore, 2.05 x 103 = (25.0 x 103) x concentration
Or, concentration of solution = 2.05 x 103 / 25.0 x 103 = 0.082 mol dm3
Number of moles in the whole 250.0 cm3 solution =
volume (dm3) x concentration (mol dm3) = (250.0 x 103) x 0.082 = 0.0205 mol
Mass of Na2CO3 = Mr (g mol1) x moles (mol) =106.0 x 0.0205 = 2.17 g
(Mr of Na2CO3 = (23.0 x 2) + 12.0 + (3 x 16.0) = 106.0)
% of Na2CO3 = mass of Na2CO3 (g) / mass of soda crystals (g) x 100
= 2.17 / 5.45 x 100 = 39.8% or 40% (rounding up)
The washing soda crystals are 40% sodium carbonate
2. The reaction equation is:
Na2CO3 (aq) + 2HCl (aq) 2NaCl (aq) + CO2 (g) + H2O (l)
pf3
pf4
pf5
pf8

Partial preview of the text

Download More Mole Calculations Answers and more Slides Chemistry in PDF only on Docsity!

More Mole Calculations Answers

  1. The reaction equation is:

Na 2 CO 3 (aq) + H 2 SO 4 (aq) → Na 2 SO 4 (aq) + CO 2 (g) + H 2 O (l)

So, 1 mole of H 2 SO 4 neutralises 1 mole of Na 2 CO 3 Moles of H 2 SO 4 = volume (dm^3 ) x concentration (mol dm–^3 ) = (41.2 x 10–^3 ) x 0.05 = 2.05 x 10–^3 mol So, moles of Na 2 CO 3 = 2.05 x 10–^3 mol Also, moles of Na 2 CO 3 = volume (dm^3 ) x concentration (mol dm–^3 ) = ( 2 5.0 x 10–^3 ) x concentration Therefore, 2.05 x 10–^3 = (25.0 x 10–^3 ) x concentration Or, concentration of solution = 2.05 x 10–^3 / 25.0 x 10–^3 = 0.082 mol dm–^3 Number of moles in the whole 250.0 cm^3 solution = volume (dm^3 ) x concentration (mol dm–^3 ) = ( 250 .0 x 10–^3 ) x 0.082 = 0.0205 mol Mass of Na 2 CO 3 = Mr (g mol–^1 ) x moles (mol) = 106 .0 x 0.0205 = 2.17 g (Mr of Na 2 CO 3 = (23.0 x 2) + 12.0 + (3 x 16.0) = 106 .0) % of Na 2 CO 3 = mass of Na 2 CO 3 (g) / mass of soda crystals (g) x 100 = 2.17 / 5.45 x 100 = 39.8% or 40% (rounding up) The washing soda crystals are 40% sodium carbonate

  1. The reaction equation is:

Na 2 CO 3 (aq) + 2 HCl (aq) → 2NaCl (aq) + CO 2 (g) + H 2 O (l)

So, 2 moles of HCl neutralises 1 mole of Na 2 CO 3 Moles of HCl = volume (dm^3 ) x concentration (mol dm–^3 ) = (24.65 x 10–^3 ) x 0. 100 = 2.465 x 10–^3 mol So, moles of Na 2 CO 3 = 2.465 x 10–^3 / 2 = 1.233 x 10–^3 mol Mass of Na 2 CO 3 = Mr (g mol–^1 ) x moles (mol) =106.0 x (1.233 x 10–^3 ) = 0.131 g (Mr of Na 2 CO 3 = (23.0 x 2) + 12.0 + (3 x 16.0) = 106.0) Mass of H 2 O in the sample = 0.352 – 0.131 = 0.221 g Moles of H 2 O = 0.221 / 18 = 12.278 x 10–^3 mol Mole ratio of Na 2 CO 3 : H 2 O = 1.233 x 10–^3 : 12.278 x 10–^3 = 1 : 9.9 58 = 10 (rounding up). So, x = 10, Na 2 CO 3 .10H 2 O

  1. Here are the reactions:

Na 2 CO 3 (aq) + HCl (aq) → NaHCO 3 (aq) + NaCl (aq)

NaHCO 3 (aq) + HCl (aq) → NaCl (aq) + CO 2 (g) + H 2 O (l)

Phenolphthalein changes from pink to colourless at the end of the first reaction, when the pH of the solution is 9, and so the reaction measured is:

CO 32 –^ (aq) + H+^ (aq) → HCO 3 –^ (aq)

Methyl orange changes from yellow to orange at the end of the second reaction, when the pH of the solution is 7, and so the reaction measured is:

HCO 3 –^ (aq) + H+^ (aq) → CO 2 (g) + H 2 O (l)

So, in the first stage, the CO 32 –^ (aq) in the mixture is converted into HCO 3 –^ (aq). Moles of HCl (aq) to convert CO 32 –^ (aq) to HCO 3 –^ (aq) = volume x concentration = (2 8. 3 x 10–^3 ) x 0.08 = 2.26 x 10–^3 mol Moles of CO 32 –^ (aq) = 2.26 x 10–^3 mol Concentration of CO 32 –^ (aq) in the solution = moles / volume = 2.26 x 10–^3 mol / 25.0 x 10–^3 = 9.04 x 10–^2 mol dm–^3

% of Fe in the wire = (1.89 / 2.45) x 100 = 77.1% = 77% (rounding up)

  1. Balancing the electrons in the two half-equations means that we need to multiple the Fe2+^ (aq) equation by 5. Combining the two half-equations gives:

MnO 4 –^ (aq) + 8 H+^ (aq) + 5 Fe2+^ (aq) → Mn2+^ (aq) + 4 H 2 O (l) + 5Fe3+^ (aq)

Moles of MnO 4 –^ (aq) = volume x concentration = (25. 0 x 10 –^3 ) x 0.0 200 = 5. 00 x 10 –^4 mol Moles of Fe2+^ (aq) = (5.00 x 10 –^4 ) x 5 = 2.50 x 10 –^3 mol Mass of Fe2+^ = (2.50 x 10 –^3 ) x 55.8 = 0.14 0 g % of Fe2+^ in the lawn sand = (0.140 / 3.00) x 100 = 4.67% = 5 % (rounding up)

  1. Moles of excess EDTA (aq) = volume x concentration = (16.4 x 10–^3 ) x (1.115 x 10–^2 ) = 1.83 x 10–^4 mol Moles of total EDTA (aq) = volume x concentration = (50.0 x 10–^3 ) x (1.00 x 10–^2 ) = 0.50 x 10–^3 mol Moles of EDTA that reacts with Al3+^ = (0.50 x 10–^3 ) – (1.83 x 10–^4 ) = 3.17 x 10–^4 mol Moles of Al3+^ in 25.0 cm^3 portion (1 mol of Al3+^ reacts with 1 mol of EDTA) = 3.17 x 10–^4 mol Moles of Al3+^ in 25 0 .0 cm^3 portion = (3.17 x 10–^4 ) x 10 = 3.17 x 10–^3 mol Mr of aluminium sulfate hydrate = mass (g) / moles (mol) = 2.00 / (3.17 x 10–^3 ) = 630.9 g mol–^1 Mr of Al 2 (SO 4 ) 3 = (2 x 27.0) + (3 x 32.1) + (12 x 16.0) = 342.3 g mol–^1 Mr of n H 2 O = 630.9 – 342.3 = 288.6 g mol–^1 n = 288.6 / 18.0 = 16 .0 = 16 (rounding up)
  2. Moles of total MnO 4 –^ (aq) = volume x concentration = (25.9 x 10–^3 ) x 0.02 = 0.5 18 x 10–^3 mol Using the half equations:

MnO 4 –^ (aq) + 8H+^ (aq) + 5e–^ → Mn2+^ (aq) + 4H 2 O (l)

Fe2+^ (aq) → Fe3+^ (aq) + e–

We can deduce that the number of moles of Fe3+^ = 5 x number of moles of MnO 4 –^ (aq) = 5 x (0.518 x 10–^3 ) = 2.59 x 10–^3 mol Hydroxylamine reacts with hydrochloric acid as follows:

H 2 NOH + HCl → H 3 N+OH Cl–

Concentration of the chloride salt in mol dm–^3 = Concentration (g dm–^3 ) / Mr (g mol–^1 ) = 3.60 / (4 x 1.01) + 14.0 + 16.0 + 35.5) = 3.60 / 69.5 = 0.0518 mol dm–^3 Moles of H 3 N+OH Cl–^ = volume x concentration = (25.0 x 10–^3 ) x 0.0518 = 1.30 x 10–^3 mol Ratio of Fe3+^ : H 3 N+OH Cl–^ = 2.59 x 10–^3 / 1.30 x 10–^3 = 1.99 = 2 (rounding up)

  1. The H+^ and HO–^ ions are attracted to cathode and anode, respectively

At the cathode: 2H+^ + 2e–^ → H 2

At the anode: 4HO–^ → O 2 + 2H 2 O + 4e–

The volume of hydrogen produced at the cathode is twice the volume of oxygen

produced at the anode (as 4H+^ + 4e–^ → 2H 2 )

Coulombs (C) = Amperes (A) x Seconds (s) = 0.0250 x 6.50 x 60 x 60 = 585 C (60 minutes in an hour, and 60 seconds in a minute) One mole of electrons = 96 500 C Moles of electrons = 585 / 96 500 = 6.06 x 10–^3 mol As two moles of electrons are required to produce H 2 , Moles of H 2 = 6.06 x 10–^3 / 2 = 3.06 x 10–^3 mol The molar volume of a gas at s.t.p. = 22.4 dm^3 Volume of H 2 = 22.4 x (3.06 x 10–^3 ) = 0.0679 dm^3 = 67.9 cm^3 Volume of O 2 = 67.9 / 2 = 34.0 cm^3

  1. The dissociation equation is:

BaF 2 (s) ⇌ Ba2+^ (aq) + 2F–^ (aq)

So, Ksp = [Ba2+][F–]^2 = 1.00 x 10–^6 Assuming [Ba2+] is x, as we have two F–^ ions for every Ba2+^ ion, we can rewrite the equation as: 1.00 x 10–^6 = (x)(2x)^2 = (x)(4x^2 )

Total moles of gas = 18 + 54 + 48 = 120 mol The fraction of N 2 is: x(N 2 ) = 18/ So, the partial pressure of N 2 = p(N 2 ) = 200 x (18/120) = 30 atm The fraction of H 2 is: x(H 2 ) = 54/ So, the partial pressure of H 2 = p(H 2 ) = 200 x ( 54 /120) = 9 0 atm The fraction of NH 3 is: x(NH 3 ) = 48/ So, the partial pressure of NH 3 = p(H 2 ) = 200 x ( 48 /120) = 8 0 atm Kp = p(NH 3 )^2 / p(N 2 ) x p(H 2 )^3 = 80^2 / (30 x 80^3 ) = 2.9 x 10–^4 atm–^2

  1. The reaction equation is:

HNO 2 (aq) + NaOH (aq) ⇌ NaNO 2 (aq) + H 2 O (l)

pKa of HNO 2 = – logKa = – log(4.5 x 10–^4 ) = 3. Moles of HNO 2 = ( 4 0.0 x 10–^3 ) x 1 = 40 x 10 –^3 mol Moles of NaOH = (20.0 x 10–^3 ) x 1 = 20 x 10 –^3 mol So, 50% of HNO 2 reacts to form the salt (NaNO 2 ) and 50% is left behind pH = pKa + log[salt]/[acid] = 3.35 + log [20 x 10–^3 ] / [20 x 10–^3 ] = 3.35 + log 1 = 3.35 + 0 = 3.

  1. The mass of the solution is 500 g Heat capacity of solution = mass of solution x specific heat capacity of solution = 0.500 kg x 4200 J kg–^1 K–^1 = 2100 J K–^1 Heat capacity of copper calorimeter = mass of calorimeter x specific heat capacity of copper = 0.500 kg x 400 J kg–^1 K–^1 = 200 J K–^1 Increase in temperature = 2.50 °C Heat evolved = (heat capacity of solution + heat capacity of copper) x T = (2100 + 200) x 2.50 = 2300 x 2.50 = 5750 J Moles of water formed = moles of NaOH = moles of HCl Moles of water formed = (250 x 10–^3 ) x 0.400 = 0.100 mol Heat evolved per mole of water = 5750 / 0.100 = 57 500 J mol–^1

Standard enthalpy of neutralisation = – 57.5 kJ mol–^1

  1. For compound A: Moles of carbon = 71.1 / 12.0 = 5.93 mol of C Moles of nitrogen = 10.4 / 14.0 = 0.743 mol of N Moles of oxygen = 11.8 / 16.0 = 0.738 mol of O Moles of hydrogen = 6.7 / 1.01 = 6.63 mol of H Dividing the numbers by the lowest number (0.74) gives C 8 H 9 NO Also, C 8 H 9 NO has an Mr = (12.0 x 8) + (1.01 x 9) + 14.0 +16 = 135. 1 g mol–^1 Which is consistent with the given Mr For compound B: Moles of carbon = 77.1 / 12.0 = 6.43 mol of C Moles of nitrogen = 15.1 / 14.0 = 1.08 mol of N Moles of hydrogen = 7.5 / 1.01 = 7.43 mol of H Dividing the numbers by the lowest number (1.08) gives C 6 H 7 N Also, C 6 H 7 N has an Mr = (12.0 x 6) + (1.01 x 7) + 14.0 = 93.07 g mol–^1 Which is consistent with the given Mr Bromine water is decolourised and forms a white precipitate on reaction with aniline (C 6 H 5 NH 2 ) or phenol (PhOH). So, C 6 H 7 N is likely to be aniline, which, being an aromatic amine is basic. Hydrolysis of A (C 8 H 9 NO) gives C 6 H 5 NH 2. So, A must contain the C 6 H 5 NH– fragment. This leaves a C 2 H 3 O group, likely to be – COCH 3 , as the amide C 6 H 5 NHCOCH 3 would be hydrolysed to C 6 H 5 NH 2 (B) and CH 3 CO 2 H. A = C 6 H 5 NHCOCH 3 B = C 6 H 5 NH 2